آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/01/28 سه شنبه
سبد خرید

علوم پزشکی با سرعتی بسیار سریع، در حال پیشرفت است و نحوه ارائه مراقبت های بهداشتی به بیماران را تغییر می دهد. هر روز فناوری های جدیدی در حال توسعه هستند که پزشکان را قادر می سازد تا بیماری ها را به شیوه ای کار آمد تر نسبت به گذشته، تشخیص و درمان کنند. این مطلب به بررسی برخی از جدید ترین تکنولوژی های علوم پزشکی و چگونگی تغییر آن‌ ها در مراقبت‌ های بهداشتی امروزی می‌ پردازد. از دستیار های مجازی مبتنی بر هوش مصنوعی گرفته تا پرینت سه بعدی، این ابزار های پیشرفته به زودی شیوه عمل پزشکی را متحول خواهند کرد. با معرفی این فناوری های جدید، می توانیم نتایج مراقبت های بهداشتی را به شدت بهبود بخشیم و هزینه های بیماران را به شکل قابل توجه کاهش داد.


تکنولوژی و علوم پزشکی

 

تکنولوژی و علوم پزشکی

 

فناوری علوم پزشکی در سال ‌های اخیر راه طولانی را پیموده است و شیوه‌ ی درمان‌ های پزشکی را به شدت تغییر داده است. متخصصان پزشکی با استفاده از دستگاه های پزشکی جدید و الگوریتم های نرم افزاری پیشرفته، قادر به تشخیص و درمان بیماری ها با دقت بی سابقه ای هستند. علاوه بر این، فناوری علوم پزشکی، سازمان‌ های مراقبت ‌های بهداشتی را قادر می‌سازد تا با ارائه تشخیص‌ های دقیق در بازه ‌های زمانی کوتاه ‌تر، هزینه‌ های درمان را به طرز شگفت انگیزی، کاهش دهند. با استفاده از این فناوری های نو ظهوردر علوم پزشکی، اکنون می توان خدمات مراقبت های بهداشتی با کیفیت بهتر و در عین حال با هزینه های کمتر ارائه داد، همچنین از اطلاعات تحقیقاتی جمع آوری شده از منابع متعدد بهره مند شد.


معرفی جدید ترین تکنولوژی‌‌های علوم پزشکی

 

علوم پزشکی در سال های اخیر پیشرفت چشم گیری داشته است و با استفاده از فناوری های نوآورانه زندگی ما را آسان تر و سالم تر کرده است. تکنولوژی ‌های جدید علوم پزشکی فرصت‌ های بی‌شماری را برای کمک به مردم برای غلبه بر طیف گسترده ‌ای از بیماری ‌ها، درمان بیماری ‌های خاص و بهبود سریع‌ تر از بیماری‌ های مزمن ایجاد کرده است. پزشکان با  استفاده از علوم پزشکی مانند هوش مصنوعی، ایمپلنت، مهندسی ژنتیک و ویرایش ژن به درمان بیماری های بسیار متعدد پرداخته اند و در همین راستا روش های درمانی جدیدی برای غلبه بر بیماری های خاص ابداع کرده اند.

در این قسمت به بررسی برخی از جدید ترین تکنولوژی های علوم پزشکی خواهیم پرداخت.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با جدیدترین تحولات و پیشرفت‌های علوم پزشکی

 

ژن درمانی

 

ژن درمانی

 

ژن درمانی یک شاخه از علوم پزشکی است که به سرعت در حال رشد است. ژن درمانی که از دستکاری ژن برای درمان یا پیشگیری از بیماری ها استفاده می شود. این شکل از درمان شامل: وارد کردن مواد ژنتیکی مفید به سلول های بیمار به منظور اصلاح یک نقص ژنتیکی یا بهبود سلامت بیمار است. دانشمندان می‌توانند ترکیب ژنتیکی افراد را از طریق توالی ‌یابی ژنوم رد یابی و تجزیه، تحلیل کنند و از این داده‌ ها برای توسعه درمان‌ های متناسب با هدف ناهنجاری‌ های کروموزومی و سایر بیماری‌ ها استفاده کنند. ژن درمانی قبلا در آزمایشات بالینی برای اختلالات عصبی، تومور های سرطانی، اختلالات متابولیک ارثی و بیماری های قلبی عروقی استفاده شده است. در آینده، این تکنولوژی امیدوارکننده برای رسیدگی به طیف وسیعی از بیماری ‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و می‌تواند در پیشرفت ‌های علوم پزشکی انقلابی باشد.

 

پزشکی از راه دور

 

پزشکی از راه دور

 

پزشکی از راه دور نحوه ارائه خدمات و درمان های علوم پزشکی را متحول کرده است. این امکان برای پزشکان فراهم می شود که مراقبت های خود را به بیمارانی که خارج از محدوده جغرافیایی آن ها قرار دارند، ارائه دهند. در نتیجه، پزشکان می‌توانند از راه دور با بیماران خود ارتباط برقرار کنند و درمان‌ های مؤثری را برای شرایط یا بیماری ‌های مختلف پزشکی ارائه دهند.

معرفی پزشکی از راه دور منجر به بهبود نتایج بیمار، کاهش هزینه ها و بهبود کلی در کیفیت مراقبت از بیمار شده است. پزشکی از راه دور همچنین به پزشکان کمک می کند تا با مشکلات ارتباطی ناشی از موقعیت مکانی، موانع فرهنگی و تفاوت های زبانی بین پزشکان و بیماران مقابله کنند. همچنین، این تکنولوژی مزایای ارزشمندی مانند دسترسی بهتر به مراقبت های بهداشتی و افزایش کارایی روش های پزشکی را به همراه دارد که در غیر این صورت نیاز به حضور فیزیکی پزشک یا متخصص در مرکز خواهد بود.

 

پرینت سه بعدی

 

پرینت سه بعدی

 

چاپ سه بعدی، انقلابی در علوم پزشکی می باشد. این تکنولوژی پزشکان را قادر می‌سازد تا ایمپلنت ‌ها و پروتز های سفارشی ‌سازی شده را تولید کنند و نتایج بهتری را برای بیمار فراهم کنند. پرینت سه بعدی همچنین امکان ایجاد ساخت مدل های دقیق از اندام و بافت اعضای بدن بیمار را فراهم کرده است و به پزشکان این امکان را می دهد تا درمان های اصلاحی را با دقت بالا تر و حداقل عوارض جانبی توسعه دهند. علاوه بر این، پرینت سه بعدی فرصت ‌های بی‌سابقه ‌ای را برای تحقیقات دارویی در توسعه دارو های پیچیده فراهم می آورد، در حالی که زمان و هزینه ‌های مربوط به فرآیند های سنتی تولید دارو را کاهش می‌دهد. پرینت سه بعدی با پتانسیل بی حد و مرزی که در علوم پزشکی دارد، در سال های آینده انقلابی در مراقبت های بهداشتی ایجاد خواهد کرد.